-42 %
Skyfall 50 Shot Barrage
£34.99
£59.99
- Stock: In Stock
- Model: A793
INTRODUCING SKYFALL - A SPECTACULAR FIREWORK BARRAGE THAT WILL LIGHT UP THE NIGHT SKY WITH ITS LARGE BURSTS AND VIBRANT COLOURS.
THIS MESMERIZING FIREWORK IS EQUALLY AT HOME IN YOUR BACK GARDEN FOR A PRIVATE CELEBRATION OR AS PART OF A LARGE DISPLAY FOR AN EVENT.
WHETHER YOU'RE PUTTING ON A SHOW FOR FRIENDS AND FAMILY OR ENTERTAINING A CROWD AT A COMMUNITY EVENT, THE SKYFALL IS THE PERFECT CHOICE FOR CREATING AN AWE-INSPIRING DISPLAY.
WITH ITS HIGH-QUALITY CONSTRUCTION AND ATTENTION TO DETAIL, THE SKYFALL IS SURE TO LEAVE A LASTING IMPRESSION ON ANYONE WHO EXPERIENCES ITS DAZZLING PERFORMANCE.
| Specification | |
| Category | F2 |
| Distance | 8 Meters |
| Duration | 60 Seconds |
| Hazard Class | 1.4g / HT4 |
| NEC Weight | 410g |
| Noise Level | High |
| Shots | 50 |
| Tube Size | 20mm |
UK law states that you must be aged 18 or over, to legally buy fireworks.
When delivery is attempted proof of ID may be required. If no one aged 18 or above is present, the goods will be returned to The Ultimate Fireworks Shop & you may have to pay for re-delivery.
IT IS ILLEGAL TO SELL CATEGORY F2 FIREWORKS OR CATEGORY F3 FIREWORKS TO ANYONE UNDER THE AGE OF 18.
IT IS ILLEGAL FOR ANYONE UNDER THE AGE OF 18 TO POSSESS CATEGORY F2 FIREWORKS OR CATEGORY F3 FIREWORKS IN A PUBLIC PLACE