-46 %
Purge 49 Shot Barrage
£69.99
£129.99
- Stock: In Stock
- Model: A345
YOU CAN'T RUN, YOU CAN'T HIDE, THE PURGE WILL FIND YOU!
WITH BURSTS SO BIG YOU WILL BE THINKING YOU ARE AT A PROFESSIONAL DISPLAY. SEVERAL BEAUTIFUL COLOURS AND EFFECTS WITH SOME SERIOUS LOUD THUDS.
ONE OF THE BEST FINALES IN RETAIL FIREWORKS, IT'S GOING TO RAIN 24 KARAT GOLD!
| Specification | |
| Category | F3 |
| Distance | 25 Metres |
| Duration | 55 Secs |
| Hazard Class | 1.3g / HT3 |
| NEC Weight | 980g |
| Noise Level | Loud |
| Shots | 49 |
| Tube Size | 30mm |
UK law states that you must be aged 18 or over, to legally buy fireworks.
When delivery is attempted proof of ID may be required. If no one aged 18 or above is present, the goods will be returned to The Ultimate Fireworks Shop & you may have to pay for re-delivery.
IT IS ILLEGAL TO SELL CATEGORY F2 FIREWORKS OR CATEGORY F3 FIREWORKS TO ANYONE UNDER THE AGE OF 18.
IT IS ILLEGAL FOR ANYONE UNDER THE AGE OF 18 TO POSSESS CATEGORY F2 FIREWORKS OR CATEGORY F3 FIREWORKS IN A PUBLIC PLACE