- Stock: In Stock
- Model: VIV100CP-1
Not content with bringing in some of the best new fanned and straight firing barrages we’ve seen this season, Vivid Pyrotechnics have also brought in this little beauty – Overlord, Based on the stunning VIV100CP-001, it’s a 100 shot, 30mm, straight firing compound that last 2 minutes! The bursts are huge, almost like a shell burst and with glittering and crackling bouquets, it creates a fabulous dual layer effect. It also has a stunning pulse fired finale of crackling golden willows and red strobe…just watch the video!
| Specification | |
| Category | F3 |
| Distance | 25 Meters |
| Duration | 120 Seconds |
| Hazard Class | 1.3g / HT3 |
| NEC Weight | 1955g |
| Noise Level | High |
| Shots | 100 |
| Tube Size | 30mm |
IT IS ILLEGAL TO SELL CATEGORY F2 FIREWORKS OR CATEGORY F3 FIREWORKS TO ANYONE UNDER THE AGE OF 18.
IT IS ILLEGAL FOR ANYONE UNDER THE AGE OF 18 TO POSSESS CATEGORY F2 FIREWORKS OR CATEGORY F3 FIREWORKS IN A PUBLIC PLACE