-40 %
Sky Candy XL 100 Shot Compound Barrage
£149.99
£249.99
- Stock: In Stock
- Model: VIV100CP-3XL
The aptly named Sky Candy came along in 2021 with its 100 shots of tutti-fruitti candy stars filling the sky in Pink, Purple, Blue, Green and Orange, so how could VIVID make it even better? Sky Candy XL is packed with more powder, an extra 440g to be precise, meaning bigger, brighter bursts and extending the duration from 30 to 55 seconds.
| Specification | |
| Category | F3 |
| Distance | 25 Meters |
| Duration | 55 Seconds |
| Hazard Class | 1.3g / HT3 |
| NEC Weight | 2660g |
| Noise Level | High |
| Shots | 100 |
| Tube Size | 30mm |
UK law states that you must be aged 18 or over, to legally buy fireworks.
When delivery is attempted proof of ID may be required. If no one aged 18 or above is present, the goods will be returned to The Ultimate Fireworks Shop & you may have to pay for re-delivery.
IT IS ILLEGAL TO SELL CATEGORY F2 FIREWORKS OR CATEGORY F3 FIREWORKS TO ANYONE UNDER THE AGE OF 18.
IT IS ILLEGAL FOR ANYONE UNDER THE AGE OF 18 TO POSSESS CATEGORY F2 FIREWORKS OR CATEGORY F3 FIREWORKS IN A PUBLIC PLACE